مؤسسه فرهنگی هنری مسبحون سحر
آیت الله امامی کاشانی

IMAGE

سلام من را به بچه های مؤسسه مسبحون برسانید و بگویید برای فعالیت های شما دعای خیر می کنم.

موسسه فرهنگی هنری مسبحون سحر
حجت الاسلام علوی وزیر اطلاعات

IMAGE

این رویکردی که عزیزان درمؤسسه فرهنگی هنری مسبحون به عنوان برنامه کاری خود اتخا ذ کرده اند انتخاب بسیار خوبی است حجت الاسلام علوی  در جلسه ای که با حضورمدیر عامل و معاونت های مؤسسه برگزار شد در مورد استفاده از ظرفیت جوانان در کارهای فرهنگی گفتند : امام صادق (ع) در جمعی از یاران و اصحاب توصیه می فرمودند:که یکی ازیارانشان در بصره...

اوقات شرعی

کد خبر :60
منتشر شده در شنبه, 09 آذر 1392
صفحه نخست » درباره ما
  • 2286

موسسه فرهنگی هنری مسبحون سحر

درباره ما

کار فرهنگی در هر مقطع و هر بحث کاری سخت، پر هزینه و دیر بازده است کار نرم چه از لحاظ برنامه ریزی و چه از لحاظ برنامه پذیری با کار های سخت افزاری متفاوت است. درکار عملیاتی با یک فرمول خاص و طی چند فاز ازپیش تعیین شده می توان پروژه را به انجام رساندو اگر مشکل خاصی پیش نیاید طی زمان تعیین کار رابه اتمام می رساند.

کار فرهنگی در هر مقطع و هر بحث کاری سخت، پر هزینه و دیر بازده است کار نرم چه از لحاظ برنامه ریزی و چه از لحاظ برنامه پذیری با کار های سخت افزاری متفاوت است. درکار عملیاتی با یک فرمول خاص و طی چند فاز ازپیش تعیین شده می توان پروژه را به انجام رساندو اگر مشکل خاصی پیش نیاید طی زمان تعیین کار رابه اتمام می رساند.

در حالی که در کار فکری وفرهنگی بنا به مقتضای مخاطب ،سنش، نوع فرهنگ او،سطح علمی و... ضمن شناسایی جامعه هدف برنامه ریزی دقیق داشت . البته برنامه باید طوری باشد که در موقعیت های خاص انعطاف پذیر بوده و در چهارچوب تعریف شده شکل آن قابل تغییر باشد.

کار فرهنگی درکشور مامظلوم واقع شده وبا بودجه بسیارکمی بسته می شود.این درحالی است که عموم جامعه مخصوصا جوانان ونوجوانان مورد هجوم همه جانبه ی فرهنگی می باشند و و هزینه های میلیاردی برای ایجاد دین گریزی ،بدبینی به نظام و ترویج فرق ضاله خرج می شود.

دراین شرایط عشق به انقلاب وآرمان های امام عزیز می تواند انگیزه ای برای حضور جدی سربازان امام خامنه ای در سنگر جنگ نرم باشد که خود به سان دفاع مقدس کاری بزرگ وقابل تحسین است.

استراتژی جنگ نرم به ما می آموزد که برای پیروزی در آن باید از هر ظرفیت و امکانی کمال استفاده برده شود. اکنون که امکانات و بودجه محدود می باشد استفاده از این توانمندی ها باید بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته ودر حد اکثر امکان ظرفیت های بالقوه در راستای اعتلای انقلاب اسلامی بالفعل شوند.

البته این کار با پیچیدگی و ظرافت خاص خود همراه است. اما اگر به صورت کارشناسانه باشد وبرنامه ریزی دقیق در موردآن انجام گیرد ،بهترین بهره وری را خواهد داشت.

ما در فعالیت های مؤسسه دو ظرفیت عمده را که جای کار بسیار دارد مورد توجه قرارداده یم:


الف-جوانان

جوانان راباید مهم ترین وتاثیر گذارترین سرمایه انسانی هر کشور دانست. شور، نشاط ،امید ،پویایی،آرمان خواهی،نقادی،تحول طلبی قدرت وتوانایی ازجمله شاخصه های دوران جوانی اند که اگر در مسیری شایسته وتعالی بخش قرار گیرند ،به مثابه آبهای متراکم در پشت سد میتواند در کنار تولید انرژی،رویش هزاران مزرعه وفرهیختگی را سبب گردد ودر صورتی که به درستی هدایت نشود میتواند به سان سیل عظیم بیان کن ،بنیادهای اجتماعی را در هم شکند و جامعه را درآستانه سقوط وفروپاشی قرار دهد نگاهی به تحولات پر فراز ونشیب تاریخ ادیان از حضور تاثیر گذار جوانان در تمام عرصه ها حکایت دارد. باید اذعان کرد که در میان پیروان پیامبران آنان که بیش از دیگران با اخلاص کامل وبدون داشتن انگیزه های مادی ،از دل وجان به آموزه های آنان ایمان آورده وتا پای جان در پای تحقق آرمانهای آنان ایستادند،جوانان بودند.

توجه به موقیعیت جوانی ومسئولیت های جوانان ،محوری است که در سخنان رسول گرامی اسلام(ص) به آن دقت شده است. جوانی فرصتی است استثنایی برای استفاده بهینه از موقیعیت ها و ارتقاء جامعه اسلامی که نیاز به برنامه ریزی بیشتر مراکز فرهنگی را دراین بخش ضروری می سازد.

کارنامه افتخار آمیز رهبر فقید انقلاب،حاکی از گرایش های خالصانه وجامعه سازاو می باشد. او همواره حقیقت وخدمت به دین ومردم ومهربانی بر همگان بخصوص جوانان را مطلوب خویش تلقی می کرد واز هر فرصتی به منظور تعالی وتکامل روح واندیشه وآینده نسل نو بهره می جست . امام خمینی (ره)از همان آغاز رهبری اش نشان داد که مخاطب ها وامیدهایش

را در گهواره ها ومدرسه ها ودانشکده ها می جوید و می پرورد. امام خمینی همواره به فردای نسل نو وکارآمدی آنان در پهنه کوشش های متنوع وانسان دوستانه می نگریست. او هر جوانی را به منزله ذخیره عزت واقتدار کشور تلقی می کرد و از او انتظار داشت که خویشتن را برای ایفای مسئولیت های ملی ومردمی مجهز ومحیا سازد . در برنامه ریزی موسسه سعی شده از این ظرفیت قوی سیال در حد امکان برای محتوا سازی فرهنگی،ایجاد انگزیش و روحیه ما می توانیم در جوانان ، انجام فعالیت بزرگ فرهنگی ،هنری وتولید محصولات فرهنگی استفاده شود. ارتقای سطح تخصص واعتقادی اعضاء ، از دیگر برنامه های موسسه می باشد که در شرح برنامه های معاونت ها به صورت مشروح به آنان پرداخته خواهد شد.


ب- ظرفیت های استانی

یکی از بهترین این ظرفیت ها ، ظرفیت های استانی وقومی می باشد. درطول تاریخ خواسته یا ناخواسته در زمینه های منفی یامثبت بارها وبارها از این توانمندی استفاده شده است ،در ابتدای اسلام نیز خداوند متعال به پیامبر اکرم (صلی اله علیه وآله) دستور می دهند از این ظرفیت استفاده مثبت برد واولین جلسه دعوت عمومی به اسلام را در فضای قوم خود اعلام نماید.

هرچند تنوع قومی برای کشور ی مانند ایران می تواند فرصت های مناسبی برای توسعه کشور فراهم کند در عین حال می تواند یکی از بسترهای مهم نا امنی و تهدیدات امنیتی به شمار رود به ویژه اینکه جغرافیای سیاسی قومیت های ایرانی مانند مرزنشینی اکثر اقلیت های نژادی و مذهبی و شکاف فرهنگی میان آنها می تواند سبب طمع ورزی و تحریک کشورهای استعمارگر و حضور فتنه انگیز بیگانگان در آشوب قومی و اختلاف مذهبی و.... شود.

این در حالی است که همین اقوام یک ظرفیت و فرصت مناسب برای ایجاد همبستگی ملی و حرکت های ملی هستند.

وقوع انقلاب اسلامی ایران در شرایط ایران دهه 50 اگر معجزه نباشد کمتر از آن نیست و همانطور که شهید بزرگوار استاد مطهری بیان داشتند انقلاب ما یک پدیده مهم در قرن بیست و یک بوده و انقلاب اسلامی ایران را به دلیل ماهیت اسلامی داشتن مشابه انقلاب صدر اسلام میدانند.اما انقلاب باید در مسیر خودش خوب جلو برود و درگیر آفات و انحرافات به وجود آمده نشود.ایران سرزمین بزرگی است که به تعبیر امام راحل ( ره) با وحدت کلمه توانست در بهمن سال 57پس از یک دوره کشمکش ها نظام استبدادی را ساقط و در پناه اسلام به حکومتی اسلامی دست یابد متشکل

از اقوام گوناگون است که هر کدام ویژگی هایی دارند.

استفاده از ظرفیت استانی و قومی جهت ایجاد فرصت برای بهره گیری از امکانات معنوی و مادی در خصوص فعالیت های بزرگ فرهنگی می باشد و خود هدف نبوده بلکه وسیله ای برای مقابله با تهاجم فرهنگی می باشد.

همان طور که ذکر شد در کار فرهنگی باید از همه توانمندی های موجود به هربهانه ای استفاده نموده و یکی از بزرگترین اینظرفیت ها اقوام می باشد.

می توان در فعالیت های فرهنگی استانی بودن را بهانه مودت و دوستی و تعامل بیشتر بین اعضا قرار داد و ضمن بهره گیری از خواص منطقه ای(در خور استان یا تهران) در رشته هایی که ذکر خواهد شد حرکت های ملی رو به سوی اهداف انقلاب داشت

مقام معظم رهبری در ابتدای سال 88 فرمودند:

من اين را عرض بکنم : اقوام يک فرصتند. ما اگر اقوام ايراني را در ميدان رقابت مسابقه آميز به سمت خيرات بيندازيم، بسيار کار خوب و درستي انجام گرفته است. هر قومي از اقوام ايراني -چه کرد ، چه فارس ، چه ترک ، چه بلوچ ، چه عرب ، چه ترکمن ، چه لر - سعي کند با همان روحيه ي قومي ، در جهت پيشرفت ملي-نه صرفاً پيشرفت قومي- گامهاي بلندتري بردارد. اين خيلي چيز عالي اي است . . . . . . .

به امیدآنکه مورد عنایت حق قرار گیریم.....بازدید از صفحه اول پست الکترونیک ارسال یه دوستان چاپ نسخه چاپی
Bookmark and Share


نظر خود را بیان کنید

0
قوانین و مقررات.

نظرات

  • نظری ارسال نشده است

سخن روز


« إِذا تَمَّ الْعَقْلُ نَقَصَ الْكَلامُ.»

چون خرد كمال گيرد، گفتار نقصان پذيرد.(حضرت امیر علیه السلام)

بخش کاربری

ورود به پرتال کاربری موسسه